





| Model: | DW-455 |
| Cutting Angle: | 90° & 45° |
| Max Cutting Width: | 260mm |
| Max Cutting Thickness: | 110mm |
| Cutting Verticality: | Within 0.2mm |
| Spindle Speed: | 2800-3300 RPM |
| Blade Size: | Inner bore 25.4mm, Diameter Ø355-Ø455mm (14"-18") |
| Table Area: | 645×668mm |
| Table Height: | 850mm |
| Motor: | 5HP |