





| Item | Parameter |
|---|---|
| Model | DW-455 |
| Cutting Angle | 90° & 45° |
| Max. Cutting Width | 260mm |
| Max. Cutting Thickness | 110mm |
| Cutting Verticality Tolerance | ≤0.2mm |
| Spindle Speed | 2800~3300 RPM |
| Saw Blade | Bore 25.4mm, OD Ø355~Ø455mm (14''~18'') |
| Worktable Size | 645×668mm |
| Table Height | 850mm |
| Motor | 5HP |
| Working Air Pressure | 5~6kg/cm² |
| Overall Dimension | 840×660×1150mm |
| Net Weight | 303kg |