





| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | DX50/550 |
| Motor | 2HP×4P |
| Rotational Speed | 1200 RPM, adjustable according to different materials |
| Processing Size | Pipe: 15-50mm, Bar: 8-15mm |
| Processing Length | 100-550mm |
| Working Air Pressure | 6-8kg/cm² |
| Working Voltage | 380V three-phase four-wire, 50Hz |
| Cutter Head | Standard cutter head, suitable for pipe Φ15-50mm and bar 8-15mm (2 sets of cutter discs) |
| Machine Dimension | 1780mm×980mm×950mm(H) |